Kto sieje ZŁO w ZŁEJ WSI?

0
580

Zła Wieś w gminie Dobrcz. To chyba najmniejsza (kilkunastu mieszkańców), a zarazem najbardziej medialna wieś w Kujawsko – Pomorskim. Z dwóch powodów. Z jednej strony media z zachwytem pokazują, usytuowaną w centrum Złej Wsi: KRAINĘ DOLNEJ WISŁY. Kilkuhektarową zagrodę dla 200 unikalnych zwierząt (są tu m.in. owce walliserskie, największe na świecie osły Poitou, kozy anglonubijskie , dwugarbny biały wielbłąd). To „prywatne”, chętnie odwiedzane (także w ramach nieodpłatnej zooterapii) #ZOO Jacka Stielowa i jego duma.

Jest też druga strona medalu. To prywatna (zbudowana i konserwowana przez Stielowa) droga, biegnąca przez jego gospodarstwo. Jeszcze kilka lat temu korzystali z niej także jego sąsiedzi. Zwyczajowo… bo nie jest to droga gminna. Jej zamknięcie (m.in z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt) rozpoczęło sąsiedzką wojnę, do której dołączył wójt Gminy Dobrcz – niegdyś prawnik Stielowa, a dziś raczej jego… wróg. Wśród czynnie walczących o dostęp do drogi jest m.in. była wojewoda kujawsko-pomorska EWA MES, której najbliższa rodzina posiada działki w Złej Wsi. Wzajemne oskarżenia, pozwy sądowe, pikiety, przecinanie kłódek w bramie, stworzona na FB strona: „Uwięzieni w Krainie dolnej Wisły”… Sąsiedzi Stelowa twierdzą, że ze swoich gospodarstw wydostają się stromą skarpą lub drogą przez bagna.

W rozwiązanie konfliktu próbują się włączyć posłowie: #KAŁUŻNY i #KRÓL. Oferują fundusze na udrożnienie, porośniętej krzakami, niekonserwowanej od wielu lat gminnej drogi nr 113, którą sąsiedzi Stielowa mogliby dojeżdżać do drogi głównej. Wójt Dobrcza ANDRZEJ BERDYCH tę pomoc odrzuca. Radni gminy, w tym Grzegorz Szweda (z bliskiego wójtowi klubu „Nowa Jakość”) czują się… bezradni. Wojewoda MIKOŁAJ BOGDANOWICZ też. Kto i dlaczego sieje ZŁO w ZŁEJ WSI, a kto zbiera jego plony?

Myślę, że obejrzenie rozmowy z Jackiem Stielowem i radnym Grzegorzem Szwedą oraz filmików TvOKO z wizji lokalnej oraz rozmów z mieszkańcami w Złej Wsi, (o interwencję poprosiła b. wojewoda Ewy Mes) pozwoli Naszym Widzom wyrobić sobie…własne zdanie na ten temat. Czekamy na komentarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj