21.1 C
Bydgoszcz
niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

HEJTOWANIE? NIE U NAS… Przeszkoleni uczniowie – mediatorzy z SP w Osielsku na to nie pozwolą!

Spektakl, przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Osielsku wzbudził wzruszenie i zachwyt widzów. Wszystkich. Bez wyjątku. Wystawiono go 17 bm. z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji w największej sali Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Nie bez powodu, bo to właśnie prezes tego sądu SSA Mieczysław Oliwa objął patronat (w 2018 r) nad autorskim projektem „Otwórz się na mediacje”, realizującowanym w SP w Osielsku. 

Wystawiony (premierowy) spektakl to specyficzny teatr cieni. Nie z udziałem lalek, tylko… żywych aktorów: kilkunastu uczniów, a właściwie uczennic. Szkolna lista rówieśniczych mediatorów z Osielska  (po szkoleniach, uwieńczonych certyfikatem) wyraźnie wskazuje na to, że do łagodzenia sporów chętniej garną się dziewczęta. W szkole jest specjalne pomieszczenie do mediacji. Rówieśniczej, bo skonfliktowani uczniowie chętniej zwierzą się koleżance (koledze) niż nauczycielowi. Katalog spraw do szkolnych mediacji jest szeroki.

Dotyczy m.in. gnębienia słabszych, hejtowania, rozpuszczania plotek, obrażania, odrzucania i wyśmiewania. Odpowiednio przeszkoleni (z pomocą sędziów i adwokatów) rówieśniczy mediatorzy interweniują i pomagają rozwiązywać szkolne konflikty, występując  w charakterze trzeciej: neutralnej strony. Nie mogą doradzać, angażować się po jednej ze stron. Mają zachęcić skonfliktowanych do przejęcia sprawy w swoje ręce. Dobrze przeprowadzona mediacja pozwala zrozumieć czyjąś krzywdę i uzdrowić wzajemne relacje między zwaśnionymi stronami.

Wzruszenia po obejrzeniu spektaklu nie krył prezes SO w Bydgoszczy SSA Mieczysław Oliwa. – To był najpiękniejszy poniedziałek w moim życiu – oświadczył. – Chcę podziękować młodzieży za zaangażowanie w projekt, bo to daje nadzieję na przyszłość. Wiem z własnej praktyki sędziowskiej, dotyczącej spraw rodzinnych, że w mediacjach każda rozmowa, na każdym etapie buduje dobre realcje i pozytywne nastawienie do tolerancji i empatii.

Premierowy spektakl, inicjujący obchody Tygodnia Mediacji w naszym regionie dotyczył hejtu: a konkretnie wyszydzania i odrzucenia koleżanki z uwagi na jej…ubiór. Pokazujemy kilka scen, obrazujących ten konflikt, zakończony skuteczną rówieśniczą mediacją

Do autorskiego projektu „Otwórz się na mediacje”, realizowanego przez  SP w Osielsku wkrótce wrócimy.

Tekst i fot. GRAŻYNA OSTROPOLSKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

253FaniLubię
495SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane