17 C
Bydgoszcz
środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Na 80-tce Zdzisława: CZTERY POKOLENIA PRUSSÓW i tłum fanów…

Poeta, satyryk, konferansjer, publicysta… ZDZISŁAW PRUSS świętował dzisiaj 80 rocznicę urodzin i 60-lecie twórczości. I jeśli komuś się ostatnio skarżył, że wiek robi swoje i już mu się nie chce… to wcale mu nie wierzcie. Umysł Zdzisława Prussa nadal ostry jak brzytwa, język giętki, a pióro poety nic na celności nie straciło. Wręcz przeciwnie.  Powiedzmy sobie szczerze: – Dziś, nasz Zdziś trochę się pieści i… kokietuje.

Ot chociażby wierszem „Zemsta”, zamieszczonym na końcu świeżo wydanego tomu poezji „Wspólny mianownik”. którego promocja (połączona z jubileuszem 80 urodzin) odbyła się dziś w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego – wydawców książki.

W Galerii prezentowały się dziś dwa pokolenia Prussów, bo do ojca – poety dołączył syn – fotograf Jarosław Pruss. Z podobnym do ojca spojrzeniem na świat, czego namacalnym dowodem jest cotygodniowa „Klatka PRUSSA” w TvOKO. Dwa kolejne pokolenia: wnuk i dwoje prawnucząt Zdzisława Prussa też uczestniczyły w jubileuszowym spotkaniu

Podpisem do tego rodzinnego zdjęcia mógłby być wiersz Zdzisława Prussa: „Zasłużona kara” , zamieszczony w promowanym dziś tomiku:

Jubilat czytał swoje wiersze, a potem wpisywał dedykacje do książki, którą każdy z gości dostał w prezencie.

Dedykacje były czytelne, za to brudnopis z wierszami Zdzisława Prussa wygląda na ogół tak:

Ile takich kartek czcigodny jubilat zapisał? Pewno…tony, zważywszy na dorobek, spisany na okładce promowanej dziś książki:

Na jubileuszu Zdzislawa Prussa miał być prezes Zarządu Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Wojciech Banach. Niestety, zmarł dwa dni wcześniej (20 bm) . Zdążył jeszcze napisać list do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego (odczytał go dziś poeta Bartłomiej Siwiec – na zdjeciu poniżej)  z taką prośbą:

Kto nacieszył ucho poezją, recytowaną przez Prussa – seniora, mógł  przenieść wzrok na fotografie Jarosława Prussa, który podobnie jak ojciec, traktuje świat z… przymrużeniem oka. Wystarczy spojrzeć na fotografie z dzisiejszej wystawy:

I już wiecie, co tych dwóch PRUSSÓW łaczy?

 

Gratulujemy! I czekamy na artystyczne sukcesy…czwartego pokolenia Prussów:

 

Tekst i fot. GRAŻYNA OSTROPOLSKA

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

  1. I taką, NAGRODĘ PREZYDENTA, ZDZISŁAW PRUSS – Zdzichu otrzymał, a wręczona mu ona została na spotkaniu autorskim 8 września 2022 R. w Kawiarni Literackiej (KL) w DK Modraczek. Od KL otrzymał Odznakę Honorową (z legitymacją nr 13) PRZYJACIEL KAWIARNI LITERACKIEJ W MODRACZKU. Gratulujemy 🙂
    Barbara Jendrzejewska
    Szefowa KL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

252FaniLubię
483SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane