13.6 C
Bydgoszcz
piątek, 21 czerwca, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Okiem Macieja Sasa: bydgoskie gminy pomagają Ukraińcom

Pomoc dla walczącej Ukrainy organizowana jest w całym naszym regionie. W gminach powiatu bydgoskiego punkty pomocowe powstały w szkołach, remizach, domach kultury, świetlicach wiejskich, prywatnych firmach. Przepływ informacji odbywa się głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych i wiadomości sms. Skala pomocy jest imponująca.

Zaledwie kilka godzin wystarczyło strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozie Bydgoskiej, by zebrać sprzęt ratowniczo-gaśniczy dla dziesięcioosobowej drużyny strażackiej. – W sobotę po 22,00 dotarły do nas z dowództwa pierwsze sygnały o potrzebie wysłania Ukraincom sprzętu strażackiego, a już w niedzielę rano transport ze sprzętem trafił do centrali w Warszawie – opowiada druh Adam Bocheński z OSP w Brzozie Bydgoskiej. Na Ukrainę pojechała profesjonalna strażacka odzież, prądownice, a także specjalistyczna torba medyczna z wyposażeniem. Zbiórka darów dla Ukrainy trwa do piątku w miejscowej remizie strażackiej. Potencjalni darczyńcy mogą kontaktować się pod nr tel. 609 487 004.

Żywność o długim terminie przydatności, środki czystości oraz higieniczne, leki, materiały opatrunkowe, odzież i zabawki to efekt hojności mieszkańców Nowej Wsi Wielkiej i okolicznych sołectw. Centrum pomocy mieści się w lokalnym ośrodku kultury.

– Ta nieprzebrana ilość darów to wynik zaledwie dwudniowej zbiórki. Wraz z koleżanką segregujemy je zgodnie z instrukcją już od kilkunastu godzin i jeszcze wiele pracy przed nami – informuje Paulina Libumska.

W Nowej Wsi Wielkiej trwa zbieranie deklaracji od mieszkańców, którzy chcą przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy oraz od potencjalnych pracodawców, którzy mogliby ich zatrudnić. Jak dowiedzieliśmy się od Włodzimierza Tomczaka, dyrektora GOK niektórzy pracujący za granicą mieszkańcy gminy są gotowi udostępnić swoje domy potrzebującym z Ukrainy.

Gmina Białe Błota też szuka schronienia dla uchodżców. Na stronie internetowej urzędu umieszczono specjalny formularz, który należy wypełnić i przesłać na adres: pomocdlaukrainy@bialeblota.ue  Wsparcie można również zadeklarować, dzwoniąc pod nr 52 311 17 24.  5 marca odbędzie się w Białych Błotach bieg charytatywny pn. „Solidarni z Ukrainą”, z którego dochód przeznaczony będzie na pomoc dla Ukrainy.

W sołectwie Zielonka w najbliższą sobotę, 5 marca, od godz 10 do 18, w świetlicy wiejskiej prowadzona będzie zbiórka darów na rzecz ukraińskich uchodźców z naszego regionu.  Kontakt tel. z koordynatorem Beatą Gołębiewską: 691 97 39 39.

W akcję pomocową włączyła się Straż Ochrony Przyrody Powiatu Bydgoskiego, która zbiera wyposażenie do pierwszej pomocy przedmedycznej oraz leki. Dary można przekazywać w Koronowie, Janowo 1G. Uwaga! Przed przybyciem konieczny jest kontakt telefoniczny z koordynatorem: 600 442 613.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

252FaniLubię
496SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane