21.1 C
Bydgoszcz
niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Okiem Macieja Sasa: Bydgoszczanie dla Ukrainy

Setki kartonów z żywnością, worki z odzieżą, palety z napojami, zabawki, wózki dziecięce i wiele różnorodnego dobra. Ruch jak w ulu. Co chwilę wjeżdża kolejny samochód. Furgonetką, osobówką, rowerem, a nawet na piechotę do Bydgoskiego Centrum Wystawienniczego docierają szczodre dary, nie tylko dla uchodźców z Ukrainy ale i dla walczących na froncie żołnierzy. Już na pierwszy rzut oka widać, że mieszkańcy Bydgoszczy stanęli na wysokości zadania. Zdali egzamin z solidarności!

– Nie wiem, naprawdę nie wiem ile tego jest ale hala BCW wypełnia się z godziny na godzinę. Jak widać część darów, efekt zbiórki w Młynach Rothera jest już posortowana – mówi Ireneusz Nitkiewicz, szef akcji pomocowej. – Chodzi o to, by do potrzebujących trafiły właściwe rzeczy. W tej chwili najbardziej potrzebujemy rąk do pracy. Wolontariuszy, którzy pomagaliby nam od 10,00 do 20,00 każdego dnia. Zapraszamy chętnych do BCW, gdzie należy zarejestrować się w biurze i natychmiast  brać się do pracy – apeluje Nitkiewicz.

Organizatorzy pomocowej akcji ściśle współpracują z samorządem miejskim, wojskiem oraz administracją rządową. Część darów trafi po sortowaniu do magazynów państwowych, skąd odpowiednie służby przewiozą je dalej: do potrzebujących. Jeszcze dziś powinny wyruszyć co najmniej dwa a być może nawet cztery, TIR y w kierunkuo granicy ukraińskiej. Na profilu FB Ireneusza Nitkiewicza można uzyskać informacje o aktualnych potrzebach.

W pomoc dla Ukraińców zaanagażował się także hostel przy ul. Modrzewiowej. – Bardzo nam zależy na ocieplanej odzieży dla mężczyzn, Chodzi o buty, kurtki spodnie i bieliznę termiczną – podpowiada Ukrainka: Wiera. – Te rzeczy trafią do żołnierzy, którzy walczą o naszą wolność – dodaje.

Wiera od pięciu lat pracuje w Polsce jako księgowa. Teraz, wraz z polskim szefem i koleżanką odłożyli na chwilę pracę i od kilku dni zajmują się organizacją pomocy dla Ukrainy.

– Aktualnie, z Ukrainy, jedzie do na dziewięcioro dzieci wraz z matkami – informuje Michał Stasiński, dyrektor oddziału firmy Viavox Polska. – Dajemy im do dyspozycji nasz hostel, ale jednocześnie skupiamy się na znalezieniu im mieszkań, przedszkoli dla dzieci oraz pracy dla dorosłych. Jestem bardzo zbudowany postawą bydgoszczan, którzy odpowiadają na nasz apel o pomoc. Jednocześnie staramy się bardziej kierunkować naszą pomoc. Skupiamy się na odzieży dla mężczyzn, lekach, środkach opatrunkowych. Każdy, kto ma coś takiego do zaoferowania może zgłosić się do nas, dzwoniąc pod numer tel.784 602 285 – apeluje dyrektor Stasiński.

Z pomoicą dla uchodźców śpieszy też ks. Ryszard Pruczkowski, proboszcz Parafii Bożego Ciała w Bydgoszczy, Dziś ma się odbyć wizja lokalna w dawnym budynku parafialnym. Specjaliści ocenią, czy obiekt da się zaadaptować na mieszkania tymczasowe dla uchodźców. Jeśli budynek przejdzie pozytywnie weryfikację to prace adaptacyjne rozpoczną się natychmiast..

Katarzyna Zwierzchowska, prezes Fundacji Dum Spiro Spero z Bydgoszczy, która prowadzi zbiórkę pieniężna na rzecz uchodźców. prosi o wpłaty na rachunek: 06 1240 1183 1111 0010 3547 9036. z dopiskiem: „Pomoc dla Ukrainy” Zebrane środki będą przeznaczone na zakup apteczek i środków opatrunkowych, uznanych za najpilniej potrzebne.

Maciej Sas

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

253FaniLubię
495SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane