20.3 C
Bydgoszcz
wtorek, 30 maja, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

WORLD URBAN ART. To trzeba zobaczyć!

Tę wystawę warto było zobaczyć! I nadal można, bo intrygujące prace awangadrowych artystów z Polski, USA, Niemiec, Anglii, Kostaryki, Białorusi i Turcji, wystawione w ramach World Urban Art Night 2023 w bibliotece bydgoskiego UKW pozostaną tam do końca września br.

World Urban Art to awangardowy festiwal sztuki współczesnej, promujący artystów uprawiających szeroko pojętą sztukę miejską, min. murale, deskale, malarstwo naścienne czy wspólczesne ikony. Twórcą, inicjatorem i kuratorem tego niezwykłego festiwalu jest bydgoszczanin JAROSŁAW PIJAROWSKI – kreatywny animator kultury. awangardowy artysta i… nadzwyczaj niespokojny duch.

To już druga edycja, zainicjowanego w 2022 r. festiwalu. Wśród gości sobotniego wernisażu wystawy World Urban Art (w ramach Europejskiej Nocy Muzeów) przeważali młodzi ludzie. I nic dziwnego, bo sztuka miejska to ich domena.

Do nich też był skierowany audiowizualny przekaz GRUPY TWOŻYWO,  oparty na performance „Czy siedzi w Tobie Herostrates” (nawiązanie do opowiadania J.P. Sartra) oraz tekstach Jarosława Pijarowskiego. Prowokujący, wciągający w słowną grę i pobudzający do refleksji.

Podczas wernisażu można było obejrzeć na żywo proces tworzenia dzieła przez niemieckiego artystę Christpha Tschernatscha.

A to….”śmieciowe jedzenie”, widziane okiem tego samego artysty

Dokonano też publicznego odsłonięcia najnowszego dzieła Sheparda Faireya, jednego z najbardziej znanych amerykańskich artystów ulicznych, którego pracę można zobaczyć w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Duże zainteresowanie wzbudziła seria kartonowych prac niemieckiego artysty Mariusa Helle Omelsa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie i zarazem czołowego reprezentanta nurtu Urban Art. Tę kolekcję pokazujemy w całości, bo i nasze (Tv) OKO nie mogło się od niej oderwać:

Tekst i zdjęcia: GRAŻYNA OSTROPOLSKA

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

0FaniLubię
380SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane