5.3 C
Bydgoszcz
sobota, 24 lutego, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Okiem JURKA LISIECKIEGO na ceny energii

JERZY LISIECKI

Czy państwo nas okrada? Wiele wskazuje na to, że tak. Wprawdzie nie bezpośrednio, ale przez swoje spółki energetyczne. Jest ich sześć: Enea S.A, Energa S.A, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A.

Mediom omsknęło się niedawne wystąpienie senatora Wadima Tyszkiewicza, a warto je przytoczyć:

Największymi beneficjantami wojny na Ukrainie są spółki Skarbu Państwa podległe rządowi Mateusza Morawieckiego, Kaczyńskiemu i Sasinowi, żerujące jak hieny na Polakach, osiągające gigantyczne miliardowe zyski!!!

Może ktoś mi odpowie na pytanie, dlaczego polski gaz wydobywany w Polsce podrożał o 800%? Dlaczego energia elektryczna produkowana w elektrowniach z polskiego węgla brunatnego, dostarczanego taśmociągiem podrożała o kilkaset procent? Dlaczego?

Dlaczego premier zmusza samorządy do handlowania węglem, skoro w Polsce mamy około 4000 punktów sprzedaży węgla, gdzie zatrudnionych jest około 10 000 pracowników? Dlaczego?

Gdzie jest Ministerstwo Energetyki? Po co ten żałosny spektakl kłamstwa? Po co dopłaty, raczej socjalne, po 3000 zł., które nie wiadomo na co pójdą; niekoniecznie na ogrzewanie? Wystarczy zmniejszyć marże państwa i zaprzestać łupienia obywateli”

Całkowicie zgadzam się z panem senatorem. Z grafiki portalu Globenergia wynika, że od 3.10.2021 r. do 3.10.2022 r. cena za megawatogodzinę energii elektrycznej wzrosła z 442 zł do 1743 zł. Dlaczego? Bo marża wytwórców wzrosła z 11% do 72% Pozostałe składniki ceny uległy obniżeniu: koszty stałe z 8% do 2%; koszty emisji dwutlenku węgla z 56% do 16%, a koszty węgla z 25% do 9%.

Rządzący często zwalają winę na Brukselę za śrubowanie kosztów emisji dwutlenku węgla, ale jest to nieporadne kłamstwo. Zapowiadają też opodatkowanie nadmiernych zysków spółek, bo przecież muszą mieć kasę na mnożące się jak króliki dopłaty i regulacje. A jest prostsze rozwiązanie: zobowiązać rady nadzorcze i zarządy swoich spółek do obniżenia marż do przyzwoitego poziomu. Obecny jest, moim zdaniem, bandycki.

Ta jesień i zima będę kluczowe dla rządzących. Wiosną może się okazać, że notowanie w sondażach poleciały na łeb, na szyję….

Infografika z portalu GLOBENERGIA.

 

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

249FaniLubię
455SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane