15.7 C
Bydgoszcz
sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

ŚWIĘTO ŚLIWKI – Strzelce Dolne 2022

Dopisała pogoda, dopisali wystawcy regionalnych produktów, a frekwencja na tegorocznym XXII Święcie Śliwki w Strzelcach Dolnych jest większa niż kiedykolwiek. Nie powinno się chwalić dnia przed zachodem słońca, ale trzeba przyznać, że tegoroczna impreza jest nadzwyczaj udana. Widać to po pogodnych twarzach uczestników imprezy i wzajemnej uprzejmości, czego na codzień raczej trudno doświadczyć.

Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Może kupić węgierkę strzelecką (4,5 -5 zł za kg); do jedzenia super, do powideł chyba jeszcze za mało słodką. Lub większą i dojrzalszą: śliwkę dąbrowicką. Może podejrzeć, jak w wielkich kuprowych kotłach smaży się strzeleckie powidła, wpisane przez ministerstwo rolnictwa na listę produktów tradycyjnych.

Święto Śliwki (zainicjowane w 2001 przez Annę i Jana Iwanowskich) to znakomity pretekst do zaprezentowania innych regionalnych wyrobów z całej Polski. I nie tylko, bo w Strzelcach Dolnych pojawili się w tym roku wystawcy z Litwy, Turcji i Azerbejdżanu. Powidła, nalewki, miody, sery, słodycze, pieczywo, wędliny, ziołowe mieszanki, sadzonki i cebulki kwiatowe…

Głodny też nikt stąd nie wyjdzie. Pajda chleba ze smalcem, wyroby z jagnięciny czy wypieki, przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich już samym zapachem godzą w kubki smakowe. Dania z gęsiny: bigos: 13 zł porcja, wątróbka z żurawiną: 50 zł za kg , porcja czerniny z kluskami lub flaczki: 16 zł , albo półgęsek…120 zł za kg tanie nie są, ale za to jakie smaczne! Wysokość cen da się wytłumaczyć kosztami. Wystawca za wynajęcie stoiska 3 na 3 metry na 2 dni płaci organizatorom (Stowarzyszenie Strzelecka Dolina i KGW w Strzelcah Dolnych) 500 zł, jeśli prowadzi gospodarstwo rodzinne lub należy do Koła Gospodyń Wiejskich i… 1000 zł, jeśli reprezentuje firmę.

– Drogo – przyznają wystawcy, ale wszyscy chwalą organizację. Są toalety i dużo miejsc dla zmotoryzowanych gości na ogrodzonych polnych parkingach (5 zł bilet). Autobusy do Strzelec Dolnych (linia 97 i 95) też w ten weekend kursują częściej.Sporo atrakcji dla hobbystów: działkowców, zbieraczy bibelotów i staroci. Dużo stoisk z rękodziełem artysycznym. Dzieci też nie będą się nudzić, bo czeka tu na nie wesołe miasteczko i strzelnica. Mogą też dosiąść kucyka lub dotknąć … węża Grzesia, z którym jego pan wyprawia cuda. Do tego: muzyka na żywo, konkursy z nagrodami.

Kto nie zdążył wczoraj, dziś jeszcze ma szansę, bo Święto Śliwki trwa do późnego niedzielnego wieczora. Dla zachęty kilka migawek z tej imprezy, zarejestrowanych obiektywem TvOKO .

 

tekst i fot: GRAŻYNA OSTROPOLSKA

 

 

 

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

251FaniLubię
462SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane