22 C
Bydgoszcz
poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Okiem SASA: Zlot w Solcu Kujawskim, czyli siła harcerstwa w… różnorodności

Ponad stu skautów, harcerzy oraz harcerskich instruktorów uczestniczyło w I Zlocie Harcerstwa Powiatu Bydgoskiego.

Na terenie przystani WOPR „Salina” w Solcu Kujawskim powstało jednodniowe harcerskie obozowisko.

Było to wyjątkowe wydarzenie, albowiem po raz pierwszy od roku 1989, który zainicjował powstawanie nowych organizacji harcerskich udało się doprowadzić do spotkania kilku z nich (z terenu powiatu bydgoskiego). I tak w soleckim zlocie udział wzięli: Skauci Europy z Przyłęk działający w gminie Białe Błota, reprezentanci Związku Harcerstwa Polskiego z Koronowa, Solca Kujawskiego i Sicienka, członkowie Stowarzyszenia Harcerskiego 5.PL z gminy Dąbrowa Chełmińska oraz Fordonu a także członkowie Związku Harcerstwa Pomorza i Kujaw, funkcjonującego w gminie Nowa Wieś Wielka i Bydgoszczy.

-Wszyscy jesteśmy skautami lub harcerzami, choć różnimy się sposobem działania, światopoglądem, czy podejściem do religii. Dobrze jest się spotkać w szerszym gronie i lepiej poznać. Najwyraźniej formuła jednego harcerstwa, gdzie wszyscy powinni zachowywać się jednakowo i podobnie myśleć niekoniecznie się sprawdza. Siła jest w różnorodności – podsumowała druhna Ania ze Związku Harcerstwa Pomorza i Kujaw.

Zlot rozpoczęto od zbudowania obozowiska. W ciągu zaledwie dwóch godzin powstało w pełni funkcjonalne miejsce biwakowe: kilkanaście namiotów, punkt wydawania posiłków, miejsce na ognisko i plac apelowy. Po rozbiciu obozu, skauci poznawali atrakcje Solca Kujawskiego i okolic. Wspólnie z leśnikiem przemierzyli ścieżkę edukacyjną „Ku Źródliskom” Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, zorganizowane przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze podczas których uczono prawideł ratowania tonących i prezentowano możliwości sprzętu ratunkowego. Przedstawiciele Stowarzyszenia Dolina Brdy 1956 zademonstrowali uczestnikom zlotu sztukę poszukiwania skarbów przy pomocy detektorów metali, a specjaliści z Wyższej Szkoły Gospodarki i stowarzyszenia „BIZON” ćwiczyli z młodzieżą udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnicy zlotu mieli też okazję zwiedzić soleckie muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej i Muzeum Solca. Nie mniej ciekawe zajęcia czekały harcerzy w Saloniku Ireny Santor, zaś najmłodsi mieli moc atrakcji w soleckim Parku Jurajskim.

Przedsięwzięcie sfinansowało Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy w ramach projektu pn. „Organizacja wydarzeń i wydanie publikacji, promujących walory turystyczne, przyrodnicze, ludzkie i historyczne Powiatu Bydgoskiego”. Organizatorem imprezy była Fundacja Wszystkich Pokoleń z Bydgoszczy, od lat wspierająca nowe organizacje harcerskie.

tekst i fot. MACIEJ SAS

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

252FaniLubię
502SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane