6.8 C
Bydgoszcz
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Policjanci będą strzelać z granatników. – Ale… do kogo? – pyta poseł JAN SZOPIŃSKI

GRAŻYNA OSTROPOLSKA

STRZELANIE Z GRANATNIKÓW. Takie ćwiczenia wpisano  do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dwa dni po tym, jak inspektor. Jarosław Szymczyk, odpalił w swoim gabinecie, przywiezionego z Ukrainy panzerfausta, demolując pół  Komendy Głównej Policji. 

Rozporządzenie MSWiA budzi wątpliwości policjantów. Dzielą się nimi z posłem Lewicy Janem Szopińskim.

– Po co nam to uzbrojenie i czy granatniki otrzymają też policjanci z drogówki oraz policjanci oddelegowani do zadań specjalnych, na przykład do tłumienia patriotycznych manifestacji, czy bronienia przed obywatelami willi, siedzib partyjnych oraz innych lokali? – pytają.

– Mnie też nurtują te pytania, więc 10 stycznia 2023 r złożyłem w Sejmie interpelację poselską, skierowaną do szefa MSWiA – informuje nas polityk. Odpowiedzi jeszcze nie dostał. Poniżej treść poselskiej interpelacji:

Interpelacja nr 38191

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

Szanowny Panie Ministrze,

z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie policjanci zaniepokojeni informacjami o organizacji dla nich, w trybie pilnym przez MSWiA, ćwiczeń strzelania z granatników i zaniepokojeni wynikającymi z organizacji tych szkoleń ewentualnymi planami wykorzystania granatników w bieżącej działalności Policji.

Wiadomości medialne o inicjatywie MSWiA ilustrowane są m.in. zdjęciami z wojskowych szkoleń poligonowych z obsługi granatników RPG-7 oraz jednorazowych granatników przeciwpancernych, bardzo podobnych do granatnika, który – jak informuje prasa – szef Policji nielegalnie przemycił z Ukrainy i którym następnie na odprawie z podwładnymi przestrzelił podłogę i sufit Komendy Głównej, raniąc jednego z pracowników.

W związku z tym, że szkolony ze strzelania z granatnika ma być każdy funkcjonariusz, policjanci pytają, po co im to uzbrojenie i czy granatniki otrzymają też policjanci z drogówki oraz policjanci oddelegowani do zadań specjalnych, na przykład tłumienia patriotycznych manifestacji czy bronienia przed obywatelami willi, siedzib partyjnych oraz innych lokali

Moi wyborcy z Policji uważają, że szkolenie z celowania i obsługi granatnika jest bardziej potrzebne panu komendantowi, a nie im, bo policjanci mają na co dzień inne problemy, potrzeby i marzenia niż pan generał Szymczyk.

W ubiegłym roku Pan Wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił, że rząd zamówił kilkanaście tysięcy lekkich jednorazowych granatników, bowiem są one – według wicepremiera – bronią sprawdzoną w zwalczaniu przeciwników.

W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy granatniki jednorazowe dla polskiej Policji mieszczą się w zamówieniu rządowym, o którym mówi wicepremier Błaszczak, czy też dla Policji zamówił Pan Minister odrębną pulę? Czy przy zakupie granatników dla Policji korzysta Pan Minister z polskich, czy też z zagranicznych źródeł?

2. Do kogo planuje strzelać Policja z granatników?

3. Kto i z jakich funduszy naprawi zniszczenia w Komendzie Głównej powstałe wskutek ostrzelania budynku przez generała Szymczyka z jednorazowego granatnika? Czy zapłaci za to sprawca ostrzału, czy polscy podatnicy?

Z wyrazami poważania:

Jan Szopiński
Poseł na Sejm RP .

Po udzieleniu politykowi odpowiedzi, TvOKO przekaże jej treść Czytelnikom.

PS:   7 lutego br miało się odbyć w sejmie zamknięte posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych z takim oto porządkiem dziennym:

Przedstawienie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. Tomasza Pragę oraz Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro informacji na temat przyczyn oraz okoliczności wybuchu w Komendzie Głównej Policji, a także działań podjętych w związku z wybuchem w Komendzie Głównej Policji, który miał miejsce dnia 14 grudnia 2022 r.” …. ale je odwołano. Daty kolejnego nie określono.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

249FaniLubię
433SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane