Strona główna Okiem reportera Ludzie i paragrafy Ze SKARBCA do więzienia? 75 tysięcy klientów parabanku straciło 180 mln zł....

Ze SKARBCA do więzienia? 75 tysięcy klientów parabanku straciło 180 mln zł. W poniedziałek rusza proces oszustów przed bydgoskim sądem!

0

 JERZY LISIECKI   

         Na tę rozprawę z utęsknieniem czeka – według danych z września 2017 r. – 2278 pokrzywdzonych z terenu działania Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy oraz 670 z terenu Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Wreszcie jest!

17 lipca 2023 r. w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy odbędzie się rozprawa czworga byłych pracowników bydgoskiego oddziału, też już byłej, Polskiej Korporacji Finansowej „SKARBIEC” Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku.

Oskarżeni to Danuta B., Julita J., Bożenna M. oraz Jakub G. – Akt oskarżenia zarzuca im popełnienie przestępstwa oszustwa i czynienie sobie z tego stałego źródła dochodu, czyli czynu kwalifikowanego z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 par.1 kk i w związku . z art. 65 par 1 kk. – poinformowała nas prokurator Agnieszka Adamska – Okońska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Art. 286 paragraf 1 kodeksu karnego brzmi: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” Pozostałe dwa paragrafy mówią o działaniu ciągłym w zorganizowanej grupie przestępczej.

Metoda przestępstwa była niewiarygodnie prosta. Polska Korporacja Finansowa „SKARBIEC” (później zastąpiła ją spółka Pomocna Pożyczka, a jeszcze później Pożyczka Gotówkowa) oferowała nisko oprocentowane kredyty dla każdego, bez – jak wynikało z umów przedwstępnych – żadnych zabezpieczeń. Jedynym warunkiem było uiszczenie opłaty przygotowawczej w kwocie od kilkuset zł do kilkunastu tysięcy zł, zależnie od kwoty pożyczki. Po podpisaniu umowy firma żądała jednak dodatkowych zabezpieczeń, np. poręczycieli, których klienci nie mieli. Pieniędzy nie dostali, a opłaty przygotowawcze przepadły.

Upadłość ostatniej z tych bandyckich spółek, Pomocnej Pożyczki, Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ ogłosił w 2017 r. Według prowadzącej śledztwo tamtejszej Prokuratury Rejonowej, w kraju pokrzywdzonych zostało około 75 tysięcy osób, a utopionych w parabanku pieniędzy – prawie 180 mln zł. Ot, taka ciut mniejsza afera Amber Gold, ale w tamtej nie było ofiar śmiertelnych. W 2017 r. głośnym echem odbiła się w Polsce ujawniona przez Express Bydgoski z 20.09.2017 r. historia pana Antoniego Misztala z Torunia. Był w tragicznym położeniu. Na opłatę przygotowawczą zapożyczył się. Kredytu nie dostał i odebrał sobie życie. Zostawił list ze zdaniem: – To przez Skarbiec….

Na pocieszenie poszkodowanych dobra dla nich informacja. Jeżeli oskarżeni zostaną skazani, pokrzywdzeni będą mogli żądać od nich zwrotu opłat przygotowawczych na drodze procesu cywilnego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version