5.4 C
Bydgoszcz
sobota, 15 marca, 2025
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Subiektywna, tym razem królewska „prasówka” MACIEJA MYGI (13)

  Tyle jest przesmacznych informacyjnych kąsków związanych z intronizacją króla Karola III, że zdecydowałem się poświęcić jej całą prasówkę. Można brytyjskiego monarchę lubić lub nie, ale zapewniam, że poczytać o koronacji warto.

Pierwsza dama RP ubrana jak do USC

Serwis Plotek poprosił brytyjską stylistkę Natalie Courtois o ocenę stroju Agaty Dudy, która wraz z mężem obserwowała koronację Karola III. Pierwsza dama RP Agata Duda pokazała się w Opactwie Westminsterskim w „monochromatycznym total looku w beżowym odcieniu”. Wybrała prostą sukienkę za kolano, płaszcz o pudełkowym kroju, zapinany na jeden guzik z podwójnymi klapami i toczek z woalką. Stylizację uzupełniały beżowe szpilki z noskiem w szpic oraz torebka w kształcie miniaturowego kuferka. Co na to Natalie Courtois? – Choć jest to klasyczny i ponadczasowy look to wydaje mi się, że polska pierwsza dama zagrała zbyt bezpiecznie i mogła sięgnąć po odważniejszą kolorystykę. Jasne odcienie nadają klimatu ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Kapelusz i buty są dla mnie nie do przyjęcia – skrytykowała prezydentową brytyjska stylistka.

Sygnały podprogowe

Wirtualna Polska przypomina, że rodzina królewska w UK wyspecjalizowała się w sygnałach podprogowych. Buntownik książę Harry co prawda pojawił się na koronacji bez żony i potomstwa, zasiadł też w trzecim rzędzie za swoją rodziną, ale z pewnością zrozumiał puszczone do niego oko (!), którym bez wątpienia był występ zespołu gospel Ascension Choir. Ta ośmioosobowa grupa śpiewała bowiem na ślubie księcia Harry’ego i Meghan Markle w 2018 roku.

To nie ich król

Tymczasem, jak podaje TVN24.pl, brytyjska policja zatrzymała 52 osoby, które protestowały przeciwko monarchii na Trafalgar Square wzdłuż trasy królewskiej procesji z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Wznosili okrzyki, buczeli i mieli na sobie odzież z napisami „to nie mój król”. Wiadomo, że to zwolennicy „Republiki”, głównego ruchu antymonarchicznego w Wielkiej Brytanii. Członkowie ugrupowania zebrali się też przy pomniku króla Karola I. Jak wiadomo, został on ścięty w 1649 roku, po czym przez krótki czas ustrojem wyspiarzy była republika.

Swawolny Louis. Ma to po dziadku

Niekwestionowaną gwiazdą sobotniej uroczystości był 5-letni książę Louis, najmłodsze dziecko księżnej Catherine i księcia Williama. TVN24 opisuje, że maluch zabawnie machał do zgromadzonych na ulicach fanów monarchii, a na samej uroczystości ziewał i był żywnie zainteresowany stropem katedry – bardziej, niż koronacją Karola III. Dziadek zapewne nie będzie mu miał tego za złe, wspominając swoje zachowanie podczas koronacji Elżbiety II w 1953 roku, gdzie stojąc obok Królowej-Matki i Księżnej Małgorzaty nudził się przepotwornie mając dodatkowo na głowie okropne mazidło, które zastosował królewski fryzjer, obcinając mu za krótko włosy.

Karol III, kumpel Ozziego Osbourne’a

Onet.pl rozbił bank, publikując kilkadziesiąt ciekawostek o królu Karolu. Oto kilka z nich.

Karol jest spokrewniony z Władem Palownikiem, który stał się inspiracją dla postaci Drakuli. Historycy uważają, że babcia Elżbiety była potomkinią dwóch synów Włada.

W wieku 14 lat Karol zamówił w pubie na wyspie Lewis wiśniową brandy za dwa szylingi i sześć pensów po szkolnym rejsie żaglówką. Na nieszczęście w pobliżu siedział dziennikarz, który sprawę ujawnił. Oficer ochrony księcia stracił pracę.

Karol został w 1975 roku przyjęty do stowarzyszenia magików po wykonaniu sztuczki z kubkiem i kulkami. Certyfikat został podpisany przed egzaminem.

W 1980 r. Karol opublikował książkę dla dzieci „Stary człowiek z Lochnagar”, w której znalazły się takie postacie, jak głuszec, który odpycha gości, podwodne stwory, które obracają się podczas pływania, miniaturowe zielone ludziki z Gorm oraz ptaki i ryby, które żyją na niebie i w jeziorach wokół Balmoral.

W 2003 r. Karol wysłał butelkę szkockiej do Ozzy’ego Osbourne’a (który leczył się z alkoholizmu), po tym, jak wokalista miał wypadek na quadzie.

Kryptonim Karola w amerykańskiej ochrony prezydenckiej to „Jednorożec”.

W 2012 r. ekwadorska żaba została nazwana Hyloscirtus princecharlesi w uznaniu wysiłków Karola na rzecz ochrony przyrody.

Tylko raz w życiu

Kilka słów o regaliach przynosi artykuł w portalu RMF24. Najważniejszym spośród klejnotów koronnych jest wykonana za złota i udekorowana 444 kamieniami szlachetnymi, m.in. rubinami, ametystami, szafirami, granatami, topazami i turmalinami korona św. Edwarda. Wykonana w 1661 roku dla króla Karola II ma 30 cm wysokości i waży 2,29 kg. Monarcha zakłada ją raz w życiu, podczas koronacji, częściej ma na sobie Imperialną Koronę Państwową, używaną np. podczas dorocznego otwarcia sesji parlamentu.

Spektakl postfeudalny

Na koniec fragmenty rozmowy portalu RMF24 z dr. Michałem Garapichem, antropologiem z Uniwersytetu Roehampton w Londynie. „Monarchia brytyjska przetrwała dzięki temu, że zawsze wyczuwała wiatr historii. Mówimy o olbrzymim kapitale ubranym w rytuał i pompę, w niesamowity spektakl, którego ludziom czasami brakuje, ale który ukrywa głęboki kryzys, w jakim znajduje się Zjednoczone Królestwo. Postbrexitowy kryzys związany z gospodarką i fatalnymi nastrojami w tym kraju. Myślę, że jest obecnie ogromne zapotrzebowanie na taki spektakl, który udaje, że wszystko jest dobrze. I że zachowujemy łączność tradycji. (…) Oczywiście wszyscy wiedzą, że ona ubrana jest w stare pieniądze, umoczone w handlu niewolnikami, w wyzysku i traktowaniu świata jako lokalnego folwarku. Mamy do czynienia z postfeudalnym spektaklem, który oczywiście musi udawać, że jest egalitarny i dla ludu. Obawiam się, że Anglicy dziś tego chcą, bo daje im to przekonanie, że są tymczasowo zjednoczeni. Ale każdy rytuał ma to do siebie, że mija. Po koronacji ludzie będą jeszcze bardziej zdenerwowani sytuacją w gospodarce i kierunkiem, w jakim ten kraj zmierza. (…) monarchia usiłuje nadgonić nastroje społeczne i w ten sposób brytyjska rodzina królewska przetrwała. Tu nie ścinano głów, nie było rewolucji, nie było historycznych przewrotek, dlatego że monarchia i arystokracja były w stanie wyczuć nastroje społeczne i im przeciwdziałać, trochę się ukorzyć w odpowiednim momencie i podzielić się tym, co mają.”.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

255FaniLubię
532SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane