17 C
Bydgoszcz
środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

MACIEJ SAS: Musi być GORZEJ, by było…BEZPIECZNIEJ?

Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej nr 254 na odcinku od Brzozy do Łabiszyna. Kierowcy narzekają, że skazani są na objazdy do Łabiszyna przez Złotniki Kujawskie czy też Rynarzewo. Często oznacza to nadrobienie od kilku do kilkudziesięciu kilometrów i stratę kilkudziesięciu minut na dojazd. 

Modernizację drogi wojewódzkiej nr 254 rozpocznie przebudowa odcinka o długości 13,2 kilometrów. Od przejazdu kolejowego w Brzozie (powiat bydgoski) do Łabiszyna (powiat żniński). W ramach tej inwestycji wybudowane zostaną ronda; jedno w Brzozie, na skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Wielkopolskich, drugie w Łabiszynie, na połączeniu z drogą wojewódzką nr 246 (kierunek Szubin). Wzmocniona zostanie konstrukcja jezdni (do parametrów 11,5 tony na oś), dzięki czemu na drodze nie będą powstawały koleiny, będące dużym zagrożeniem dla kierowców. W pasie drogowym powstaną zatoki autobusowe. Gruntownie przebudowany zostanie odcinek przebiegający przez Brzozę i Kobylarnię, gdzie pojawi się ścieżka dla rowerzystów i pieszych. To informacja, podana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Mieszkańców Brzozy martwą długotrwałe utrudnienia w ruchu drogowym. Trudny dojazd do firm i wzmożony ruch na osiedlowych uliczkach, którymi poruszają się ciężkie pojazdy. Niepokoi ich, że czasami na placu budowy pracuje zaledwie kilka osób, co zapewne nie sprzyja szybkiemu zakończeniu prac.

Z komunikatu ZDW wynika, że zakończenie całej inwestycji planowane jest w 2023 roku. Droga zostanie objęta siedmioletnią gwarancją. Koszt inwestycji to blisko 53 milionów złotych, z czego 85% stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostała część to wkład własny samorządu województwa. Trwają również przygotowania do przebudowy kolejnych fragmentów drogi wojewódzkiej nr 254. Planowane jest ogłoszenie przetargu na prace projektowo-budowlane dla 9-kilometrowego odcinka z Łabiszyna do Barcina w powiecie żnińskim. Ostatnim etapem inwestycji będzie przebudowa 20-kilometrowej trasy z Barcina, przez Mogilno, do Wylatowa (powiat mogileński)

Kilkumiesięczne utrudnienia w ruchu dają się mocno we znaki mieszkańcom Brzozy i Łabiszyna. Jeśli jednak nowa droga ma być lepsza i bezpieczniejsza to chyba warto się przemęczyć…

Tekst i zdjęcia: MACIEJ SAS

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pozostańmy w kontakcie

252FaniLubię
483SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane